Proiect ERASMUS

Proiectul Erasmus este un program de schimburi și mobilitate internațională pentru studenți, profesori și personalul din domeniul educației. Scopul său este de a promova învățământul superior european, cooperarea interculturală și dezvoltarea personală și profesională a participanților.

Prin intermediul proiectului Erasmus, studenții au oportunitatea de a petrece un semestru sau un an academic la o universitate sau instituție de învățământ superior dintr-o țară europeană participanță. Această experiență oferă elevilor posibilitatea de a-și îmbogăți cunoștințele academice, de a se familiariza cu o nouă cultură și de a-și dezvolta abilitățile lingvistice și interculturale.

Proiect ROSE

Proiectul ROSE este o inițiativă educațională inovatoare, creată pentru a sprijini dezvoltarea și succesul elevilor din licee. Scopul nostru este de a promova responsabilitatea personală, orientarea vocațională și dezvoltarea competențelor cheie necesare pentru a atinge succesul în viață.

ROSE oferă un mediu sigur și susținător în care elevii pot explora interesele și pasiunile lor, să-și dezvolte abilitățile și să-și descopere direcția în carieră. Proiectul încurajează elevii să fie autonomi în luarea deciziilor și să se angajeze în planificarea carierei lor viitoare.

Echipa ROSE este formată din profesori dedicați și consilieri specializați, care lucrează îndeaproape cu elevii pentru a-i ghida în procesul de descoperire a propriilor valori, talente și potențial. Organizăm ateliere interactive, sesiuni de consiliere individuală și evenimente de orientare în carieră pentru a le oferi elevilor resursele și informațiile necesare pentru a face alegeri informate și responsabile.

Prin intermediul proiectului ROSE, ne dorim să cultivăm încrederea în sine, motivația și angajamentul elevilor față de propria lor dezvoltare și succes. Suntem dedicați să le oferim elevilor instrumentele necesare pentru a-și atinge obiectivele personale și profesionale și pentru a deveni cetățeni responsabili și bine pregătiți pentru viitorul lor.